Obniżka składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Najprawdopodobniej już za kwiecień 2015 roku mikroprzedsiębiorcy zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Obecnie trwają prace nad wejściem w życie propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Procent składki na ubezpieczenie wypadkowe zwyczajowo aktualizowany jest raz na trzy lata. Ostatnia zmiana miała miejsce w roku 2012. Nowelizacja rozporządzenia spowoduje spadek maksymalnej składki z obecnych 3,86% do 3,60%. Jest to istotna informacja dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz pracodawców zatrudniających maksymalnie dziewięciu pracowników. W ich przypadku oznacza to, spadek stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe z obecnych 1,93 % do 1,80 %.

Składka przedsiębiorcy spadnie o 3,09 zł z obecnie płaconych 45,85 zł do 42,76 zł. W przypadku pracowników spadek wysokości wypadkowego jest uzależniony od poziomu ich wynagrodzenia, które jest podstawą do obliczenia wysokości składki. Jako że koszt ubezpieczenia wypadkowego za pracowników ponosi w całości ich pracodawca, to pracownicy nie odczują zmian w wysokości swojego wynagrodzenia.

Szukasz sprawdzonego księgowego? Sprawdź, jak może pomóc Ci nasz księgowy (Kraków)!

Skorzystaj z promocji dla nowych klientów!
NOWO POWSTAŁE FIRMY. Nasza spółka dla nowopowstałych firm oferuje progresywny cennik świadczenia usług oparty o ilość dokumentów księgowych. Rozwiązanie ma tę zaletę, że wraz z rozwijaniem przez Państwa firm, a co za tym idzie zwiększaniem się ilości dokumentów zmienia się cena obsługi księgowej. Jednocześnie w początkowej fazie działalność ponosicie Państwo minimalne koszty.

szczegóły promocji